Bookmark and Share

18th Annual Foundation Scholarship Dinner

Reserve your seat today!

Click here to pay online

Help build a bright future for Northern students!
For more information: Call 505 747.2257

 

Congratulations to all scholarship recipients! 

Larissa Aguilar, American Indian Education 
Mariela Anchondo, Española Valley Chamber of Commerce 
Ashley Archuleta, Joshua Montaño Scholarship
Ivan Archuleta, Ricky Martinez/Karen Castanon 
Aldo Arevalo, Valley National Bank
Markisha Atencio, Arizona Foundation for Educational Advancement
Aynjil Baca, Manzana Center
Bobby Baros, Dr. Siegried & Jania Hecker
James Brewer, Community Centennial
Chandra Cabayao, Derek & Devin Memorial
Jeffrey Campbell, Ruby Palmlund & Leonard Maley
Morgan Cata, Elberta Honstein/RHO
Genoveva Garcia Memorial
Lizeth Chacon-Munoz, Sandoval Garcia Family
Jason Chavez, Española Valley Chamber of Commerce
Christine Dalton, Austin Commercial
Mari Jo DeAguero
JE & Lillian Tipton Scholarship
Melinda DeHerrera, John & Virginia Gerdes
Apryl DeHerrera, Ruby Palmlund & Leonard Maley
Jennifer Denipah, John Young Memorial
Juan Carlos Diaz, Rio Arriba County
Aaron Edwards, Juanita Manzanares Scholarship
Susan Eichner, Ruby Palmlund & Leonard Maley
Billie Flores, Española Transit
Kyle Gaines, John, Melissa, Mark & Jason Salazar
Moses Garcia, DNCU
Theresa Garcia, Tim & Della Roybal
Ray Griego, SOC
Melinda Grogen, Española Valley Women’s Club
Matthew Herrera, Paul Garcia
Melissa Herrera, Arizona Foundation for Educational Advancement
Sam LeDoux, Española Valley Rotary
Rosemary Maestas, God’s Ranch
Amanda Martinez, Board of Regents
Andrew Martinez, James P. Garcia
Kassandra Martinez, Anna Atencio Memorial
Lakeisha Martinez, NM Land & Title Association
Lilliana Martinez, Zia CU
Marjorie Martinez, NNMC Cosmetology
Michael McGowan, Sigfredo & Angela Maestas
Stefan Mijajlovic, Richard Sedillo Athletic Scholarship
Lucia Munoz, Community Bank
Gregg Padilla, Conoco Phillips Engineering
Jesus Perez Jr., Benny Martinez Memorial
Luis Rael, Alice Farley Arts
Adam Romero, Benito Garcia Memorial
Alicia M Romero, Ruby Palmlund & Leonard Maley
Francisco Romero, Priscilla Ceballes Trujillo
Jonathan Romero, NNMNSA
Monique Romero, Richard K Money Sr. Memorial
Edgar Ronquillo, SOC
Alexandria Salazar, Christopher Montalvo Scholarship
Forest Titla, Anthony’s at the Delta
Hope Trujillo, Charles, Mary & Nicholas Vigil
Amber Tso, Frances Atencio Memorial
Alyssa Valdez, Bank of America
Deandre Velasquez, EHS Class of 1960
Ivonne Velazco, Española Valley Association of Education Retirees
Veronica Vigil, ETEBA

 

ENIPC Scholarships

Antonio Valdez, ENIPC- Tesuque Pueblo
Amy Martinez, ENIPC- Taos Pueblo
Ayjil Baca, ENIPC- Santa Clara Pueblo
Monica Naranjo, ENIPC- San Ildefonso Pueblo
Steven Hampshire, ENIPC- Nambé Pueblo
Nicole Vigil, ENIPC- Ohkay Owingeh Pueblo
Christalle Martinez, ENIPC- Pojoaque Pueblo
Robert Hale, ENIPC- Picuris/Nambé Pueblo